Az uniós végrehajtó testület tájékoztatása szerint a zikavírus leküzdése mellett más, szúnyogok terjesztette, egyre jelentősebben terjedő fertőzések megfékezése érdekében végzett kutatásokat is támogatnak.
A vírusokra vonatkozó hatásosabb kockázatelemzés mellett a diagnosztika és az oltóanyagok fejlesztésére jut majd az uniós pénzből - tették hozzá.
A brüsszeli bizottság a közleményében részletezte, hogy a finanszírozás legnagyobb részén, 30 millió eurón három, átfogó projekteken dolgozó kutatóintézet osztozik: a svéd Umea Egyetem 11 millió, az olasz Penta Alapítvány 7 millió, a francia Inserm Intézet 12 millió eurós támogatásban részesül. Ötmillió eurót a Zikavax nemzetközi intézet kap a fertőzés hatékony és biztonságos vakcinája elleni kutatások finanszírozására. A maradék 10 millió euróval a párizsi Pasteur Intézetet támogatják, az uniós segítséggel a rovarok és szúnyogok terjesztette fertőző betegségek kutatási kapacitásait növeli meg.
A zikavírus Afrikából származik, az amerikai kontinensen a zikaláz 2014 februárjában ütötte fel először a fejét. Észak- és Dél-Amerika, valamint a karibi térség 21 országában regisztrálták, de már több európai országban is azonosították emberi szervezetben a vírust.
Jelenleg nincs semmilyen gyógymódja a zikaláznak, amely ötből négy esetben nem okoz tüneteket, és észrevétlen marad. Ha egy terhes nő kapja el a vírust, az súlyos rendellenességet, leggyakrabban kisfejűséget okozhat a magzatnál.